sobota, 28 marca 2015

Kuracje ziołowe

Niektórzy słysząc o leczeniu ziołami śmieją się, że takie metody przypominają czarowanie przez wiedźmy. Jednak jest to niesłuszne podejście. Sposoby te są stosowane od bardzo dawna, ale dlatego że są sprawdzone. Współczesna medycyna jak najbardziej uznaje i poleca zioła jako naturalne środki uśmierzające ból oraz leczące pewne dolegliwości.

Kiedy idziemy do apteki możemy kupić tam różne rodzaje tabletek, naparów i herbatek ziołowych. Są one dostępne bez recepty, ale w przypadku większości z nich sposób dawkowania jest tak samo ważny, jak w przypadku leków farmakologicznych. Natomiast jeśli tylko jest to możliwe i wystarczające znacznie lepiej jest stosować takie naturalne środki, bo nie obciążają organizmu oraz nie mają efektów ubocznych. Bywa też tak, że stosuje się jednocześnie leczenie farmakologiczne i wspomagająco kurację ziołową. Chociażby kiedy chcemy leczyć przeziębienie zwykle bierzemy aspirynę i witaminę C, ale często także pijemy herbatki z lipy czy majeranku oraz stosujemy inhalacje łagodzące katar i ból zatok. Jeśli doda się jeszcze do tego miód, a więc zastosuje apiterapię, na pewno nie będzie trzeba zbyt długo czekać na efekty. Zioła bywają też bardzo często używane w przypadku problemów z drogami moczowymi, układem trawiennym czy podczas odchudzania. Poza tym można je stosować w razie niezbyt poważnych problemów o naturze emocjonalnej. Tutaj sprawdza się przede wszystkim dziurawiec, melisa czy chmiel.

Jeśli ktoś zna się dobrze na ziołach może ewentualnie sam je zbierać, suszyć i potem robić z nich napary. Natomiast tego typu działanie, jak również kupowanie leków czy herbatek ziołowych w aptekach nie ma nic wspólnego z bawieniem się w czary. Ziołolecznictwo można dziś nazwać bardziej medycznym mianem fitoterapii, bo rzeczywiście należy ono do współczesnej medycyny i farmakologii. Jak wiele osób się przekonało jest też naprawdę skuteczne. Bywa nawet pomocne w leczeniu nowotworów oraz chorób serca. Oczywiście w takich przypadkach może być stosowane tylko pomocniczo. Są bowiem sytuacje, kiedy same zioła nie wystarczą i ważne jest, aby nie popaść w pewną przesadę w ich stosowaniu. Niektóre dolegliwości mogą być dzięki nim wyleczone, ale w wielu przypadkach zioła można stosować tylko pomocniczo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz