sobota, 28 marca 2015

Medycyna chińska i tybetańska

Polska medycyna ludowa to leczenie kapustą, miodem i ziołami. Chociaż kultura i tradycje dalekowschodnie wydają bardzo różnić od naszych, to jednak właśnie jeśli chodzi o naturalne metody leczenia istnieją pewne podobieństwa. Chociażby ziołolecznictwo. Natomiast oprócz tego są też pomysły, które kiedyś wprawiały w wielkie zdumienie.

Jak to możliwe, że nakłuwanie igłami może pomóc komuś wrócić do zdrowia? Taką metodę wymyślono w Chinach ponad 5000 lat temu i do tej pory jest z powodzeniem stosowana  w ramach medycyny chińskiej i tybetańskiej. Akupunktura polega na właściwym ukierunkowaniu przepływu energii życiowej. Dzięki niej każdy organizm tworzy harmonijną całość, ale jeśli coś zostanie zaburzone objawia się to bólem lub chorobą. Można temu przeciwdziałać nakłuwają odpowiednie punkty na ciele by w ten sposób kierować energią Qi. Na podobnych założeniach opierają się metody stosowane w akupunkturze, jednak tutaj zamiast nakłuwać poszczególne punkty uciska się je i masuje.

Z całą pewnością leczniczy masaż brzmi dla nas przyjemniej niż nakłuwanie ciała. Stosuje się go nie tylko w akupunkturze, ale także jako osobny sposób łagodzenie różnych dolegliwości. Czy masaże stosowane w ramach medycyny chińskiej i tybetańskiej charakteryzują się czymś szczególnym? Chodzi tutaj przede wszystkim o zaangażowanie filozoficzne. Masaż to nie tylko czynność fizyczna, wpływa on też na wszystkie inne sfery, właśnie dlatego że tworzą one pewną całość – człowieka. Kiedyś masaż miał w Chinach znaczenie wręcz religijne. Natomiast w ramach medycyny wschodniej może oznaczać on nie tylko przyjemne „ugniatanie” pleców, ale też na przykład brzucha. Wpływa to dobrze na pracę organów wewnętrznych, poprawia trawienie, pomaga w procesie odchudzania. Jeśli dołączy się do tego dobroczynne zioła podobno efekty powinny być naprawdę bardzo zadowalające. Medycyna chińska i tybetańska często łączy różne rodzaje ziół, aby wzmocnić ich działanie. Jednak są też takie specyfiki, które nawet bez łączenia z innymi działają leczniczo na różne symptomy. Wiele osób przekonuje się do leczniczych metod dalekowschodnich. Na pewno przydatna jest tutaj wiara w sukces, ale również niejeden sceptyk zmienił swoje podejście do chińsko-tybetańskich metod.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz